Nálepky, samolepky a etikety na spotrebičoch a nábytku. Ako sa ich zbaviť?

Je viacero dôvodov, pre ktoré sa môžu nachádzať nálepky vo Vašom byte a ktoré treba odstrániť. Buď sa deti vyšantili na nábytku, ktorý majú vo svojej izbičke alebo už podrástli a detské motívy nalepené na ich posteli, či bielizníku sa už nehodia. Prípadne sa chcete zbaviť informačných štítkov na novo zakúpených spotrebičoch, zariadení, či nádobách. Hoc Vás čaká neľahká úloha odlepiť ich, netreba hneď “hádzať flintu do žita“. Niektoré idú trochu ľahšie, no väčšina sa ako na potvoru strapká, trhá a zanecháva za sebou nepekné stopy.Samolepky na aute.jpg
V prípade novo zakúpeného tovaru ho nenamáčajte, ani inak nemanipulujte, ale skúste jednoducho priamo odlepiť. Často tu lep nie je natoľko upevnený a ide ľahko dolu.
Prvou voľbou, v prípade odolných nálepiek a kúskov staršieho dáta, je ju nahriať teplým vzduchom z fénu. Nie príliš z blízka, ani nie dlho. Škrabkou, pravítkom alebo starou platobnou kartou ju následne podvihnúť na okraji, opatrne nadvihnúť i ďalšie časti (ak je potrebné zároveň opätovne nahrievať) a postupne odlepiť. Nie je vhodné použiť na tento úkon nôž, aby ste nepoškodili povrch. Podobný spôsob zahŕňa naparovaciu žehličku a jej horúcu paru.
Ďalšou možnosťou je potrieť postihnuté miesto kuchynským alebo detským olejom, nechať chvíľu pôsobiť a následne zvyšky zotrieť. Pozor však, táto metóda je použiteľná iba v prípade hladkých povrchov, ktoré nevpijú tekutinu a nemôže po oleji ostať fľak. (T.j. na drevené povrchy nepoužívajte.) Tiež môžete skúsiť nahradiť olej octom.Samolepky na gitare.jpg
V prípade papierových samolepiek je možné použiť i handričku namočenú len vo vode, priložiť ju na nalepené miesto, ktoré po pár minútach navlhne a nálepku bude možné zotrieť. Podobnou, klasickou voľbou je tiež kombinácia hubky, vody a prostriedku na umývanie riadu a následne dobre vyumývať. Niekedy sa však môže stať, že na mieste ostanú na dotyk lepkavé miesta. Skúste v tom prípade aplikovať už spomínaný olej, či ocot.
Tiež je možné naniesť odlakovač na vatový tampón, či handričku, nechať navlhnúť a zošúchať. Prípadne použiť lekársky lieh, ale to len v prípade materiálov, ktoré by v spojení s liehom nereagovali. Medzi ďalšie prostriedky, ktoré je možné použiť, patrí i vazelína, či riedidlo, avšak opäť treba zvážiť vhodnosť aplikovania na povrch.
Ak Vám nič nepomôže, tak na trhu existujú aj profesionálne prípravky na odstránenie nálepiek, či lepených etikiet a zostatkového lepu po nich.
Už je len potrebné sa rozhodnúť, ktorý prostriedok bude vo vašom prípade najvhodnejší a pustiť sa do toho. Istou dávkou trpezlivosti sa však budete musieť vyzbrojiť i tak.