Ako odstrániť škvrny od červeného vína

Červené víno je asi tá najhoršia vec, ktorá sa vám môže v domácnosti vyliať. Povedal som to takto naschvál, pretože červené vo fľaši, je určite fajn. Niekedy som absolútne nerozumel tomu, prečo niekto rieši škvrny. No veď keď nejakú nejde vyčistiť, tak sa svet nerúca. Keď som si ale kúpil fungl nový gauč, zmenil som názor a hlavne prístup. Mal som pocit, ako keby sa vo mne prebudil nejaký skrytý malý diablik, ktorý je zameraný na škvrny. Pamätám si ako na gauč priateľke kvapla káva. Normálne som vyskočil a začal pišťať. Ona skoro umrela od smiechu, no mne tá škvrna naozaj vadila. V tej dobe som ešte nevedel, že škvrna od kávy je nič, v porovnaní so škvrnou od červeného vína.červené víno v pohári.jpg
 
Rýchly zásah
 
Možno vás sklamem, ale na vyčistenie škvrny od vína, máte len niekoľko sekúnd. Ak vám kvapne na gauč alebo na koberec, takže na veci, ktoré nemôžete vyprať, skončili ste. Škvrna sa stane trvalou súčasťou vášho bytu. Ak sa vám víno rozleje, utekajte do kúpeľne a zasiahnite čím skôr.
 
Nešúchať!
 
Vínovú škvrnu nikdy nešúchajte mokrou hubkou alebo hocičím iným. Len to zhoršíte. Víno nevyčistíte, namiesto toho ho rozťaháte po koberci alebo po látke. Jediný prípad, kedy je šúchanie povolené, je ten, kedy použijete naozaj silný čistiaci prostriedok, najlepšie taký, ktorý silno pení. Ja používam klasický prostriedok na tepovanie kobercov a škvrnu šúcham kefkou, nie handrou. Silný tepovač je zároveň prvým spôsobom, ako nečistoty od vína zdolať rýchlo a úspešne.pohár s vínom v ruke.jpg
 
Domáce triky
 
Mne sa domáce prostriedky na odstraňovače nečistôt celkom páčia a uznávam, že niektoré z nich naozaj i fungujú. V prípade červeného vína, však veľmi nie. Jediné čo naozaj pomôže, je soľ. Treba jej na škvrnu nasypať naozaj veľa, taký kopček  a nechať ju tam aspoň päť minút. Väčšinou však nevyťahá úplne všetko.
Inak, ak chcete aby víno narobilo čo najmenšie škody, kupujte kvalitné víno. Pri ňom máte istotu, že nie je prifarbené, takže automaticky farbí menej.